Ilona Gojak
Valentina Vrbanić
Krešimir Tomašković

Roboti u medicini
Kao što možemo primijetiti, danas se roboti sve više primijenjuju i u medicini.
TelePresence roboti koriste se za pregled pacijenata od strane liječnika specijaliste, a njima se može komunicirati s pacijentom, preslušati stetoskopom ili pak pregledati liječničku dokumentaciju.
Robot GremZapping koristi se za dezinfekciju prostora kao što su operacijske dvorane, ali u prostoru kojeg čisti ne smije se nalaziti nijedna osoba, inače ć se robot automatski isključiti.
Također, roboti se koriste i za kirurške zahvate te ćemo ih navesti kronološkim redoslijedom.
Arthrobot, obavio je 1984. prvu ortopedsku operaciju u Vancuoveru, 1985. robot PUMA 560 koristio se u neurokirurgiji temeljem slike CT za stereotaktičku biopsiju, 1987. robot NeuroMate primjenjuje se u neurokirurgiji, 1988. PROBOT namijenjen je za operaciju prostate, 1992. ROBODOC primijenjen je u ortopediji, 1997. roboti AESOP, ZEUS, MAKO u kirurgiji, 1999. robot NeuroArm u neurokirurgiji, 2000. laparoskopski robot da Vinci u kirurgiji. 2001. CyberKnife u radiologiji.
U Hrvatskoj se javlja neurokirurški robot RONNA, koji je u Kliničkoj bolnici Dubrava 10. ožujka 2016. obavio prvu stereotaktičku biopsiju tumora.
Ideja za robot RONNA nastala je početkom 2010.godine za operaciju trigeminusa, ali njena namjena ubrzo se proširuje na kirurške zahvate na mozgu. Ime je nastalo iz riječi RObotska NeuroNAvigacija. Razvoj je trajao šest godina, dok se njime nije izvršila prva biopsija, a koristi se još i danas.
Važno je još napomenuti i razvoj robota koji pomažu starim, bolesnim i teškopokretnim ljudima. Osim praćenja zdravlja pacijenata, umjetna inteligencija ovih robota usamljenim starcima pruža i neki oblik razgovora.