Ilona Gojak
Valentina Vrbanić
Krešimir Tomašković

Uvod u robotiku
Roboti su uređaji koji olakšavaju obavljanje poslova u svakodnevnom životu ljudi. Naziv "robot" potječe iz češkog jezika budući da je samu riječ prvi upotrijebio češki književnik Karel Čapek 1920. godine u svojoj drami "Rossumovi univerzalni roboti". Korijen riječi proizlazi iz dviju riječi: robota -rad, te robotnik - kmet. Riječ je postala svjetski poznata nakon što ju je prihvatio i popularizirao američki pisac znanstvene fantastike Isaac Asimov, te je ujedno i ustanovio tri zakona robotike:
1. Robot ne smije ozlijediti ljudsko biće, niti zbog svoje neaktivnosti dopustiti da ljudsko biće bude ozlijeđeno.
2. Robot mora slušati naredbe koje mu daju ljudska bića, osim u slučaju kada bi te naredbe kršile prvi zakon.
3. Robot mora štititi svoju egzistenciju, osim ako bi to kršilo prvi i drugi zakon.
Robotika je znanost koja se bavi proučavanjem, konstruiranjem i implementiranjem robotskih uređaja u sve sfere modernog života. Napredak u robotici izrazito je ubrzan u komunikacijskim sistemima koji omogućavaju brzo i efikasno rasprostranjivanje tehnologije kojom upravljaju programeri tzv. "inžinjeri budućnosti". Robotizacija, kao i svaki napredak, nosi svoje dobre i loše strane utjecaja na čovječanstvo.
Pozitivne strane tako su poboljšanje kvalitete rada za zaposlenike, povećanje obujma proizvodnje, poboljšanje kvalitete proizvoda te povećanje fleksibilnosti u proizvodnji. Također, roboti uspješno zamjenjuju radnike u nehumanim i opasnim uvijetima rada.
Negativne strane robotizacije su primjerice potrošnja energije koja je kod robota stotinu puta veća nego kod čovjeka, ispunjenje brojnih preduvjeta potrebnih za uvođenje robota (prilagodba organizacije, konstrukcije i tehnologije, znanja radnika te radne discipline i odgovornosti), ta višak radne snage.
Roboti se upotrebljavaju u poljoprivredi, medicini, vojsci, industriji, kućanstvima, transportu. Uvođenjem robota na bojišta izbjegavaju se ljudski gubitci, ostvaruje se velika prednost u ratovanju i dobiva se bolja mogućnost za borbene akcije na kopnu.